• Slider Image
  • Slider Image
  • Slider Image
  • Slider Image
  • Slider Image
  • Slider Image
  • Slider Image
  • Slider Image
  • Slider Image

     IVANKA DEVÁTÁ

Neuvěřitelně šarmantní a vtipná dáma, herečka a spisovatelka

Ve svých besedách a talk show vzpomíná na své lásky, historky, postřehy, vzpomínky a příběhy z hereckého, spisovatelského i osobního života, okořeněným jedinečným stylem humoru…

NOVINKA

Nabízíme autorské čtení Ivanky Deváté z knihy Šťastná za všech okolností.

Těšit se můžete na smršť historek, postřehů, vzpomínek a příběhů z hereckého, spisovatelského i osobního života, okořeněnou jedinečným stylem humoru paní Ivanky Deváté.

Kniha Štastná za všech okolností

Ivanka Devátá koncem loňského roku napsala s Marií Formáčkovou již svoji 17tou autorskou knížku s názvem Šťastná za všech okolností.

Nic není tak černé, aby se na to nešlo dívat růžovými brýlemi

„Až umřu, kluci,“ říkám svým synům, „chci, abyste věděli, že jsem byla šťastná, protože já dovedla být šťastná za všech okolností.“ Úspěšná herečka a ještě úspěšnější spisovatelka Ivanka Devátá se po letech odhodlala k sepsání autobiografie, které se tak dlouho bránila. I když její život nebyl vždycky šťastný, i když i ji potkávaly problémy, zrady a zklamání, i když i jí bylo často spíš do breku než do smíchu, její talent na štěstí vždycky zvítězil.
Ivanka Devátá - Šťastná za všech koloností 2021

Ivanka Devátá – Bio

Ivanka Devátá pochází z umělecké rodiny, jejím otcem byl hudební skladatel a dirigent Antonín Devátý (1903-1984). Devátá se narodila v Praze, ale dětství strávila v Chrudimi a v Brně, kde také absolvovala první krůčky na cestě k divadlu, hrála ve škole, v rozhlase, psala básničky a hostovala v brněnském Divadle Na Veveří. Jedenáctiletku vystudovala v Plzni, poté pokračovala ve studiích na DAMU (1958), načež nastoupila do Realistického divadla Zdeňka Nejedlého, kde strávila více než třicet let až do zrušení divadla a svého odchodu do penze (1991).

Kariéru v divadle zahájila postavami lyrických venkovských dívek, později se přehrála do charakterních rolí temperamentních žen. Vynikla v klasickém repertoáru (Sen noci svatojánské, Loupežník, Maryša, Lucerna), sama herečka řekla, že jí byly nejbližší komedie. Ve druhé polovině 50. let absolvovala také křest před filmovou kamerou, její nejzásadnější rolí je postava Márynky Kryštofové ve filmu MSTITEL (1959) podle literární předlohy   K. M. Čapka-Choda. Souběžně začala pracovat také pro rozhlas, kde účinkovala v rozhlasových hrách, objevovala se také v televizi (například v roce 1959 v prvním československém seriálu RODINA BLÁHOVA).

Její další filmové role z následujících dekád byly již jen vedlejší až epizodní, vidět jsme ji mohli například ve filmech TÁTO, SEŽEŇ ŠTĚNĚ! (1963) nebo NEJLEPŠÍ ŽENSKÁ MÉHO ŽIVOTA (1968). Od konce 70. let vystupuje výhradně – i když nijak často – v televizi, převážně v seriálech, v nejnovější době v seriálech RODINNÁ POUTA (2004) a VELMI KŘEHKÉ VZTAHY (2007), v nichž se před kameru vrátila po dlouhých patnácti letech. Příležitostně se věnovala také dabingu, namluvila například postavu slečny Marplové.

Po roce 1989, kdy odešla z divadla a úplně přestala točit, zahájila Devátá svou druhou, možná ještě úspěšnější kariéru na poli literatury. Za pomoci fejetonů a vzpomínkových knih (vydala jich celkem deset) podává svůj osobitý pohled na dění kolem sebe, její knihy našly bohaté uplatnění mimo jiné v rozhlase. Jejími nejúspěšnějšími knihami jsou Rodinný podnik, Lázeňská kúra nebo Vůně posečené trávy. V pořadí 16tou autorskou knihou je Kde spí lufťáci. Anotace ke knížce:

Protože luftu, přesněji čerstvého vzduchu, je ve městě proklatě málo, zavede vás oblíbená česká autorka na hory, k rybníku, k moři… A spát se bude všemožně – pod širákem, ve stanu, horské boudě, na chatě či chalupě, ale i pohodlně v hotelu a penziónu. A protože jsou chvíle, kdy člověk unikne z každodenního shonu, tak vzácné, pojí se k nim i spousta milých a úsměvných vzpomínek. Vzpomínek na blízké, rodinu, přátele a kolegy, kteří zrovna byli lufťáky. Veselé vzpomínky známé české herečky a spisovatelky na chvíle odpočinku. 

Ivanka Devátá byla dvakrát vdaná, poprvé za herce Miloše Hlavicu (*1933), jejím druhým manželem byl herec Josef Vinklář (1930-2007), kterého si vzala dvakrát. Z prvního manželství má syna Marka Hlavicu (*1961), který je novinářem, z druhého manželství pochází syn Adam Vinklář.

Z médií:

Krátké video ukázky ze Zábavné talk show Sejdeme se s Cibulkou 2018

Záznam pořadu Tobogan Čro. Dvojka – Umělci na cestách, aneb Sejdeme se s Cibulkou z 19.1.2019 – zde

Záznam vystoupení Ivanky Deváté v pořadu Všechnopárty ze dne 2.11.2018  zde a ze dne 14.2.2014   – zde

(Vrbno pod Pradědem – 12.11.2018 – 1., 2., 3., 4.

(Zbýšov – 15.10.2018) – zde,

Záznam z talk show I.Devátá, Ivo Šmoldas, R.Uzel, M.Formáčková a A.Andrei – fotky, video ukázka

Rozhovor v Sama doma v ČT (6.2.2017) – zde

Aktuální rozhovor, článek s Ivankou Devátou (říjen 2019 IDnes.cz) – zde

 

Nabídka:

Ivanka Devátá vystupuje jak sama, tak ve společnosti spisovatelky a moderátorky Marie Formáčkové, italského zpěváka Andrea Andrei, tak pro seniory a lázně s harmonikářem Liborem Šimůnkem. Na harmoniku hraje pan Libor již mnoho desítek let skladby Karla Hašlera, Jarka Nohavici, skupiny Šlapeto, Jiřího Suchého, Jiřího Šlitra a typickou dechovou hudbu, známé skladby pana Karla Vacka, Jiřího Vejvody, Ladislava Kubeše a dalších autorů. Potěší i vtipným slovem.

1. Autorské čtení z knihy Šťastná za všech okolností v délce 60 minut + autogramiáda

2. Beseda v délce 60 minut + autogramiáda

3. Talk show s Ivankou Devátou a harmonikářem Liborem Šimůnkem v délce 120 minut + autogramiáda – video – zde

.  

Objednávky / Kontakt: 

Exkluzivní zastoupení, Management, booking, promoter, PR

Umělecká a mediální agentura Gardes

Ivana Stebilová

tel.: + 420 723 523 297

e mail: igardes@centrum.cz

www.gardes.cz