• Slider Image
  • Slider Image
  • Slider Image
  • Slider Image
  • Slider Image
  • Slider Image
  • Slider Image
  • Slider Image

     IVANKA DEVÁTÁ

Neuvěřitelně šarmantní a vtipná dáma, herečka a spisovatelka

Ve svých besedách a talk show vzpomíná na své lásky, historky, postřehy, vzpomínky a příběhy z hereckého, spisovatelského i osobního života, okořeněným jedinečným stylem humoru…

Ivanka Devátá

Ivanka Devátá – Bio

Ivanka Devátá pochází z umělecké rodiny, jejím otcem byl hudební skladatel a dirigent Antonín Devátý (1903-1984). Devátá se narodila v Praze, ale dětství strávila v Chrudimi a v Brně, kde také absolvovala první krůčky na cestě k divadlu, hrála ve škole, v rozhlase, psala básničky a hostovala v brněnském Divadle Na Veveří. Jedenáctiletku vystudovala v Plzni, poté pokračovala ve studiích na DAMU (1958), načež nastoupila do Realistického divadla Zdeňka Nejedlého, kde strávila více než třicet let až do zrušení divadla a svého odchodu do penze (1991).

Kariéru v divadle zahájila postavami lyrických venkovských dívek, později se přehrála do charakterních rolí temperamentních žen. Vynikla v klasickém repertoáru (Sen noci svatojánské, Loupežník, Maryša, Lucerna), sama herečka řekla, že jí byly nejbližší komedie. Ve druhé polovině 50. let absolvovala také křest před filmovou kamerou, její nejzásadnější rolí je postava Márynky Kryštofové ve filmu MSTITEL (1959) podle literární předlohy   K. M. Čapka-Choda. Souběžně začala pracovat také pro rozhlas, kde účinkovala v rozhlasových hrách, objevovala se také v televizi (například v roce 1959 v prvním československém seriálu RODINA BLÁHOVA).

Její další filmové role z následujících dekád byly již jen vedlejší až epizodní, vidět jsme ji mohli například ve filmech TÁTO, SEŽEŇ ŠTĚNĚ! (1963) nebo NEJLEPŠÍ ŽENSKÁ MÉHO ŽIVOTA (1968). Od konce 70. let vystupuje výhradně – i když nijak často – v televizi, převážně v seriálech, v nejnovější době v seriálech RODINNÁ POUTA (2004) a VELMI KŘEHKÉ VZTAHY (2007), v nichž se před kameru vrátila po dlouhých patnácti letech. Příležitostně se věnovala také dabingu, namluvila například postavu slečny Marplové.

Po roce 1989, kdy odešla z divadla a úplně přestala točit, zahájila Devátá svou druhou, možná ještě úspěšnější kariéru na poli literatury. Za pomoci fejetonů a vzpomínkových knih (vydala jich celkem deset) podává svůj osobitý pohled na dění kolem sebe, její knihy našly bohaté uplatnění mimo jiné v rozhlase. Jejími nejúspěšnějšími knihami jsou Rodinný podnik, Lázeňská kúra nebo Vůně posečené trávy, Kde spí lufťáci a další… Letos 2024 vychází Ivance Deváté novinka „Můj příšerný syn“.

Ivanka Devátá byla dvakrát vdaná, poprvé za herce Miloše Hlavicu (*1933), jejím druhým manželem byl herec Josef Vinklář (1930-2007), kterého si vzala dvakrát. Z prvního manželství má syna Marka Hlavicu (*1961), který je novinářem, z druhého manželství pochází syn Adam Vinklář.

I. Devátá a harmonikář

 

Nabídka:

Ivanka Devátá vystupuje ve společnosti spisovatelky a moderátorky Marie Formáčkové, se kterou píše své některé knihy a harmonikářem Liborem Šimůnkem. Na harmoniku hraje pan Libor již mnoho desítek let skladby Karla Hašlera, Jarka Nohavici, skupiny Šlapeto, Jiřího Suchého a dalších autorů. Potěší i vtipným slovem.

 

1.  Talk show Ivanky Deváté a Marie Formáčkové

k nové knize „Můj příšerný syn“, která vychází v letošním roce (2024) v délce 90 minut + autogramiáda

2.  Talk show Ivanky Deváté a Marie Formáčkové

ke knize „Šťastná za všech okolností“ v délce 90 minut + autogramiáda

3. Talk show s Ivankou Devátou a harmonikářem Liborem Šimůnkem

v délce 90 minut + autogramiáda – video – zde

.  

Objednávky / Kontakt: 

Zastoupení, Management, booking, promoter, PR

Umělecká a mediální agentura Gardes

Ivana Stebilová

tel.: + 420 723 523 297

e mail: igardes@centrum.cz

www.gardes.cz