Charitativní projekty Miroslava Sýkory a agentury Gardes

Charitativní projekty Miroslava Sýkory a agentury Gardes

Ozdravně terapeutický pobyt v Tunisku pro dětské pacienty s vrozeným onemocněním v hodnotě 350 000,-Kč

V této uspěchané době je projev lidskosti něčím výjimečným. Tím spíše, pokud se jedná o jednotlivce, který se rád podělí s těmi, kteří to nejvíc potřebují.

Vítěz čtvrté série Česko Slovensko má talent a zároveň objev roku 2013 v anketě TýTý Miroslav Sýkora věnoval svoji velmi hodnotnou výhru z talentové soutěže v hodnotě 350 000,- Kč na charitativní účely. Díky tomuto velkorysému a obdivuhodnému rozhodnutí Miroslava Sýkory se tak uskutečnil ve spolupráci s uměleckou agenturou Gardes ve dnech 26.9 – 3.10. ozdravně terapeutický pobyt v Tunisku pro vybrané dětské pacienty s vrozeným onemocněním. Jedná se o pacienty s ADHD,  hyperaktivní děti s poruchou pozornosti. Tyto děti by bez komplexní léčby spojenou s efektivní medikací měly závažné poruchy chování, slabými výsledky ve škole, byly by odmítání vrstevníky v kolektivu. Zúčastnily se také děti s Tourettovým syndromem. Je to nejtěžší a velice rušivá tiková pohybová a hlasová porucha. I tuto závažnou psychickou nemoc dětští psychiatři velice úspěšně léčí. Ve skupině byly i děti s léčenou depresivně úzkostnou poruchou.

Odborným garantem výběru dětí byla Asociace dětské a dorostové psychiatrie. Cílem projektu bylo poskytnout osmi dětským pacientům ve věku 10-14 let a jejich rodičům ze Slovenska, Čech a Moravy v krásném prostředí u moře individuálně strukturovaný psychoterapeutický a speciálně pedagogický program. Byl to týden plný zážitků, ale taky nácviků nových dovedností do školy, v komunikaci s rodiči, sebeovládání. Vše probíhalo pod dohledem a vedením špičkových odborníků.  Do výběru byly zařazeny děti z rodin, jejichž ekonomická situace je velice složitá a bez daru sponzora by se k moři asi vůbec nepodívaly. Pro mnohé z nich to byl i jejich první pobyt u moře.

„Díky panu Sýkorovi a jeho daru jsem se svým synem Josefem mohla podívat k moři. Jako rodiče jsme měli každý den společná sezení s psychologem a děti se speciálním pedagogem“, svěřuje se maminka Hanka z Ostravy a dodává:“ mluvili jsme o svých pocitech, svěřovali se se svými zkušenostmi a problémy. To nás sblížilo. Po mnoha letech jsem měla čas i na sebe. Bylo o nás vzorně postaráno ve všech směrech“.

 

Společná sezení s rodiči dětí byla o výměně zkušeností a prostorem pro diskuzi. „Pracovali jsme s dětmi a rodiči na posílení jejich vzájemného vztahu. Rodiče si odnesli pocit toho, že si mají vážit sami sebe a ocenit i své dítě. Rodičovství je o chybách a selháních. Není ostudou jít od chyby k chybě. Je důležité pracovat na nových věcech, najít odvahu ke změnám“, mapuje svoji mnohaletou praxi vedoucí odborného týmu v Tunisku Mgr. Přemysl Mikoláš, psycholog, který pracuje s klienty s poruchami autistického spektra a vadami řeči v Ostravě.

„Okolí doma nás bere jinak a my s tím musíme žít. Není to jednoduché. Proto jsme nadšeny jak si naše děti u moře rozuměly, trávily společně hodně času. Nás jako rodiče to naplnilo nesmírným pocitem štěstí. Vše bylo o otevřené komunikaci a sešel se výborný kolektiv. Pomáhali jsme si navzájem. Mirkovi Sýkorovi moc děkujeme za krásnou dovolenou. Fandíme mu. Se svým handicapem, vadou řeči, ale velkým srdcem je jedním z nás a rozumí nám. Ať mu v životě vše vychází“, vyznávají se ze svých pocitů maminky Marcela z Brna a Anička ze Staré Boleslavi.

O děti pečovala speciální pedagožka ze ZŠ při Dětské psychiatrické nemocnici v Opařanech, která s nimi trávila mnoho času i mimo terapeutické hodiny. „Změna prostředí byla pro děti velmi důležitá. Podařilo se nám společně vytvořit bezpečné, podporující a rozvíjející prostředí. Všechny děti se aktivně zapojovaly do práce v dětské skupině.  Věřím, že děti, a při večerních společných skupinách i rodiče, si čas strávený v Tunisku naplno prožili a užili,“ seznamuje s průběhem pobytu pedagožka Monika Mandovcová.

Nejzásadnější proměnou během ozdravně terapeutického pobytu v Tunisu prošlo chování 14 leté Sandry z Rožňavy, u které byly patrné pokroky každým dnem. Tatínek Ota, který dceru vychovává už několik let, se slzami v očích říká: „O co jsem se snažil dva roky se podařilo zde za několik dní. Našla si důvěru ve svém okolí a prožívám velkou radost a pocit štěstí. Po celou dobu netrpěla úzkostí ani depresemi. Na Slovensku nemáme možnost se setkat společně s ostatními rodiči a říct si co nás trápí. Je to pro mne velké poučení a dává mi to chuť se s životem poprat. Už kvůli mé dceři. Vím, že nejsem a nebudu na vše sám. Mirkovi patří mimořádné poděkování. Je to prostě frajer. Myslím, že si dobře uvědomuje, co pro nás všechny svým ušlechtilým gestem udělal. Pán Bůh mu to v dobrém oplatí“.

Odměnou Mirkovi za splnění snu je dětský úsměv a spokojenost rodičů, kteří by bez jeho daru neměli možnost užívat si moře, celodenní návštěvu aquaparku, stavění hradů z písku a především zažít mnoho báječných společných chvil.  Za toto vše patří velké poděkování Mirkovi Sýkorovi.

Mirek se k předání voucheru – daru pro děti a jejich rodiče vyjádřil se skromností mu vlastní: „Rád pomáhám lidem, kteří nemají takové možnosti, jako mám já“.

Za tým Miroslava Sýkory děkujeme delegátovi Petru Cimalovi, odbornému týmu terapeutů – speciálně pedagožce Mgr. Monice Mandovcové a psychologovi Mgr. Přemyslu Mikolášovi, MUDr. Jaroslavu Matýsovi předsedovi Asociace dětské a dorostové psychiatrie a v neposlední řadě majiteli hotelu Club Le Président Giuseppe Carlinimu a celému animačnímu týmu hotelu v Hammametu.

 

Osobní setkání dárce se zástupci dětí, rodičů a psychoterapeutů se uskuteční 16.10. 2014  od 06-09 hod. v pořadu Dobré ráno s Českou televizí, kde byl Mirek díky četným dotazům diváků z pořadu Sama doma ČT1 opět pozván. Obdrží zde osobní dárky od všech účastníků pobytu v Tunisku.

Ivana a Stanislav Stebilovi, Umělecká agentura Gardes

Pro rok 2015 chystáme opět s Mirkem Sýkorou a jeho projektem pokračovat v započaté práci a nabídnout i dalším dětem s rodiči možnost pobytu u moře. Děkujeme partnerům, kteří nám drží palce.

Video z odletu dětí z letiště Václava Havla z Prahy (FTV Prima – 21. minuta) – zde

Video pozdrav Mirkovi Sýkorovi od účastníků pobytu v Tunisku: – zde

Pořad Sama doma České televize – Mirek se zástupci dětí a rodičů – zde

Pořad TV JOJ – Miroslav Sýkora a Hviezdy (od 29:27 min) – zde

Pořad ve Slovenském rádiu s Mirkem Sýkorou – zde

Článek na webu Novinky.cz: zde,  zde,  časopisu Žena In –zde  Nový Časzde

 

Dobré ráno s Českou televizí 16.10.2014 – hosté M.Sýkora, MUDr. J.Matýs a maminka Hanka se synem Pepíkem

 

Kompletní vysílání celého pořadu Dobré ráno České televize o daru Mirka Sýkory pro nemocné děti. Hosté Mirek Sýkora s maminkou, paní Hanka se synem Pepíkem a doktorem Jaroslavem Matýsem z 16.10.2014 – zde

Chatování – otázky a odpovědi ve studiu České televize s Mirkem Sýkorou – zde

 

Jednotlivé vstupy:
Rozhovor s Mirkem Sýkorou a maminkou Silvií – zde
Zpěv Mirka Sýkory – 1. vstup – zde
Rozhovor s maminkou Hankou a synem Josefem – 1. vstup – zde
Rozhovor s maminkou Hankou a synem Josefem – 2. vstup – zde
Rozhovor s Mirkem o jeho zpěvu – zde
Zpěv Mirka Sýkory – 3. vstup – zde
Rozhovor s Mirkem o daru pro děti a rodiče – zde
Rozhovor s maminkou Mirka, doktorem Matýsem – zde
Zpěv Mirka Sýkory- 4. vstup – zde

 

Rozhovor pro Český rozhlas Ostrava s Mgr. Přemyslem Mikolášem, maminkou Hankou a synem Pepou – zde

 

Další charitativní počin Mirka Sýkory:

Charitativní galavečer Srdce pro děti – Obecní dům Praha 15.12.2013

Slávnostní galavečer se konal v Obecním domě v Praze a byl přenášen na obrazovky TV Prima a v Českém rozhlasu Dvojka. Pro o.p.s. Život dětem vystoupil Miroslav Sýkora a společně s umělci zvučných jmen: Karel Gott, Tomáš Klus, 4 Tet, Eddie Stoilow, Petr Kolář, Petra Janů, Miroslav Žbirka, Pavel Šporcl, Vilém Čok, Miloš Dodo Doležal…

 

Součástí celého projektu bylo živé call centrum, do kterého TV Prima vybrala nejoblíbenější herce, herečky, moderátory a další známé tváře, ke kterým patří: Jaro Slávik, Markéta Krajčovičová, Iva Pazderková, Iva Kubelková, Karel Voříšek, Klára Doležalová, Veronika Jeníková, Markéta Hrubešová, Pavel Kříž, Marie Doležalová, Filip Čapka, Eva Decastelo, Jan Vlasák, Kamila Špráchalová, Jana Švandová, Sabina Laurinová, Viktor Limr, Sandra Parmová, Roman Fojta, Zdeněk Troška, Taťána Kovaříková, Terezie Kašparovská, Tomáš Hauptvogel a mnoho dalších. Svět vážně nemocných dětí přiblížil televizní přenos a byl celý večer věnován formou osmi medailonků natočených přímo u dětí v jejich domácím prostředí. Patrony jsou: Lucie Bílá, Martin Dejdar, Tereza Pergnerová, Iva Kubelková, Klára Doležalová a Karel Voříšek, Libor Bouček, Tereza Kašparovská a Tomáš Hauptvogel a Leoš Mareš