Ozdravně terapeutický pobyt u moře pro nemocné děti 2016

 Charitativní projekt agentury Gardes a partnerů:

III. ročník ozdravně terapeutického pobytu u moře pro nemocné děti 2016

plakat-projektu-2016-novy

Partneři - černý podklad

V první polovině letošního září se uskutečnil již třetí ročník ozdravně terapeutického pobytu u moře pro nemocné děti s poruchou aktivity a pozornosti (syndrom ADHD) s poruchou autistického spektra a vývojovou dysfázii.

 Pozdrav dětí a maminek všem partnerům akce – zde

 

p9089316

Cílem projektu bylo poskytnout dětským pacientům ve věku 6-11 let a jejich rodičům, individuálně strukturovaný psychoterapeutický pobyt v novém prostředí a především poděkování rodičům za vzornou péčí a samotný přístup k náročné léčbě svých dětí.  Většinou se jedná o maminky samoživitelky.

Příjemné prostředí Severního Kypru, menší komplex bungalovů zasazených ve středomořské zahradě, přímo u pláže s kompletním zajištěním, výrazně působil jak na děti tak i jejich maminky

Na děti a jejich maminky čekalo velké množství aktivit. Dle předcházejících ročníků, negativita  a ostych, to vše u pacientů zmizelo během několika minut. 

p9048285

Ozdravný pobyt proběhl opět za výrazné pomoci našeho partnera CK Firo-tour.a.s, pod dohledem a vedením Mgr. Přemysla Mikoláše. Děti jak v dopoledních, tak i v odpoledních hodinách s rodiči procvičovaly posílení jejich vzájemného vztahu, komunikaci, sebeovládání a soustředěnost.

Za pořadatele charitativního projektu jsme rádi, že si pan Mgr. Přemysl Mikoláš, dětský a dorostový psycholog našel čas a jeho zkušenosti byly opět zúročeny. Již z prvního pobytu v Tunisku u dětí a maminek zanechal hluboký dojem. Má přirozenou autoritu, profesionální přístup a patří mezi přední odborníky ve svém oboru. Vystudoval jednooborovou psychologii na FF UM Brno, absolvoval roční psychoterapeutický kurz Pesso – Boyden psychomotorické psychoterapie s navazujícími semináři, v současné době je účastníkem akreditovaného psychoterapeutického výcviku MZ ČR v Transformační systematické terapii Satirové a akreditovaném výcviku v Behaviorální terapie v Polské republice. Ve své praxi se zabývá mimo jiné komplexní prací s rodinami, vychovávajícími dítě s PAS a ADHD, vede podpůrné skupiny pro rodiče a prarodiče, pro muže, nabízí individuální péči o zdravé sourozence. Ve spolku ADAM – autistické děti a my z Havířova poskytuje podporu lektorům sportovního a dramatického kroužku, vede Klub náctiletých. (podrobné info – zde).

„V rámci ozdravného terapeutického pobytu jsem zažíval spolu s rodinami a jejich dětmi radost, uvolnění a růst ve chvílích sdílených aktivit.  Společně jsme pracovali na posílení resp. obnovení vlastní sebeúcty rodiče, sebeúcty dítěte s cílem, podpořit růst celého rodinného systému. Formou systémové práce v režimu šesti podpůrných rodičovských skupin v rozsahu 120 minut, třech konzultačně pedagogických setkání v rozsahu 90 minut, pěti workshopů rodičů a dětí v rozsahu od 60 do 90 minut a devíti individuálních konzultací v rozsahu 50 minut dokázaly rodiče (maminky) spolu s dětmi znovuobjevit radostnost z rodinných vztahů, děti dokázaly navázat kamarádské vztahy a maminky si dovolily sdílet mezi sebou, vše co přináší výchova dětí s poruchou aktivity a pozornosti (syndrom ADHD), s poruchou autistického spektra a vývojovou dysfázii“, svěřuje se pan Mgr. Přemysl Mikoláš, dětský a dorostový psycholog.

Reakce maminek a dětí:

„Děkuji pořadatelům a v mém případě také partneru akce Severočeské doly, a.s., za umožnění vycestování s mými dětmi k moři. Ukázali nám jak s dětmi s poruchou ADHD a ostatními poruchami přistupovat a jak vše v dobrém vyřešit. I já sama jsem pocítila na sobě velkou úlevu s jejich pomocí a vysvětlením proč a jak. Po našem návratu si všimli naši blízcí na dětech i na mne velkých změn k lepšímu.(já nemám potřebu na ně křičet ani je trestat) Než jsem odletěla na ozdravný pobyt tak jsem si myslela, že je chyba ve mne. Pán Mgr. Přemysl Mikoláš a manželé Stebilovi nás ale vyvedli z omylu. Všichni, jsme tam byli jedna velká rodina navzájem si rozuměli a i dali dost vzájemných informací a poznatku jak na děti. Mému synovi Tomáškovi to pomohlo i v sebeovládání. A u mé dcery mi to pomohlo jak zacházet s její vzpurností. Ještě jednou by jsem chtěla všem poděkovat, že nám umožnili vycestovat k moři. Mé velké DĚKUJI patří všem. S pozdravem Jitka a Tomáš a naše děti Tomáš a Nela Kužílkovi“.

Maminka Jitka si pochvaluje velké zlepšení v rodině, vztahů mezi sebou, smějí se povídají si večer, zlepšila se komunikace. Je sama klidnější a vyrovnaná. Všímá si toho i její nejbližší. Nekřičí na děti pochopila, že to nemá smysl. Je ráda že jí někteří lidi berou rovnocenně, jako partnera.

„Neskonalé díky pořadatelům, panu Magistru Přemyslu Mikolášovi a jeho dceři Nadě, všem partnerům, podporovatelům a těm co nám fandí a naše děti nezatracují a tolerují. VÁM VŠEM BYCH CHTĚLA STRAŠNĚ MOC PODĚKOVAT. Moc děkujeme za nádherné fotky, videa a za vše co jste pro nás a naše děti dělali a děláte dodnes.:-) Popravdě se to slovy ani nedá moc popsat. Ale dobrý vyjádřením myslím je nejen to, že ve školce hned první den mi sdělili, že je Daneček moc hodný celý den. A nyní i odpoledne kdy už obvykle bývá unavený a mrzutý.
Jen díky pobytu organizovanému Vámi a panu Mgr. Přemyslu Mikolášovi musím říci, že jste nám „zachránili život“. Díky uvědomění si plno souvislostí a jinakosti našich dětí v tom co od nás rodičů opravdu potřebují, je teď náš život mnohem veselejší, kvalitnější a celkově lepší. Jinak dovedu zacházet se svou energií, rozlišit na co ji určit a máme s Danečkem k sobě mnohem blíž a společné chvíle si opravdu užíváme plnými doušky. Neskutečně mnoho nás všechny pobyt vnitřně obohatil, naučil, posunul dopředu. Na našich dětech to je nejvíce vidět neboť rozkvetly, byly na pobytu přátelské, otevřené novým věcem, zážitkům, přátelské a neskutečně podporující a pomáhající ostatním a těm v nouzi. A to si na celém pobytu a neuvěřitelné trpělivosti, laskavosti a moudrosti pana Přemysla Mikoláše, který je nejen vynikající odborník ve svém oboru, ale hlavně milý, skromný, trpělivý a upřímný člověk a tatínek, cením nejvíce. A i to, že díky ochotě manželů Stebilových každý jednotlivý den jsme se jako maminky, rodičové a lidi mohly setkat s panem Prěmyslem, probrat jak s našimi dětmi pracovat, žít, sdílet a věnovat se jim v láskyplném prostředí, kde cítí oporu a bezpečí. A v neposlední řadě i za šanci najít sama sebe a stát se lepším člověkem a rodičem. Toto Vám nikdy nezapomenu a přesně to mne právě motivuje, pomoci pokud to půjde v hledání dalších možností pro příští rok a tento neskutečný posun a pokrok umožnit dalším maminkám. Pobyt mi dal zase radost do života, naději a úsměv na tváři při hře s mým synem“. Maminka Andělka.

Maminka Jitka si pochvaluje velké zlepšení v rodině, vztahů mezi sebou, smějí se povídají si večer, v rodině se zlepšila komunikace. Je sama klidnější a vyrovnaná. Všímá si toho i její nejbližší. Nekřičí na děti pochopila, že to nemá smysl. Je ráda že jí někteří lidi berou rovnocenně, jako partnera.

„Sp9058587 Pepíčkem vstřebáváme každý den ještě zážitky z Kypru. Byl to týden nepopsatelných silných prožitků, nových kamarádů, otevřenosti, porozumění, správné cesty jak s našimi zlobíky jít dál. V našem případě jsme s Pepíčkem dostali nový impuls jak a co budeme pro nás pozitivního dělat a spolu trávit volný čas. Změnil se nám přístup v myšlení, v chování a často teď od syna slyším pro nás maminky tu důležitou větu MAMI MÁM TĚ VÁŽNĚ MOC RÁD.
Na této cestě nás úžasně vedl Mgr. Přemysl Mikoláš, který byl na roztrhání. Je to opravdu kapacita každým coulem. Každá maminka měla osobní příběh, ale nakonec jsme byli všichni jedna velká rodina. Do budoucna se budeme určitě stýkat a vzájemně si pomáhat a předávat informace. Pro Pepíčka to podle jeho slov byla nejkrásnější dovolená, jakou mohl prožít. Fotografie a videa mluví za vše. Prodloužili jste nám tímto prázdniny a někomu viď Ivankp9089580o i řadu let viz. tobogán.
Dále velké poděkování patří pro mě firmě Aisan Iindustry Czech, s.r.o. Louny tím, že mě maximálně podpořila vyhlášením dobrovolné sbírky mezi zaměstnanci a já díky kolegům a kolegyním a Aisanu samotného mohla prožít se synem luxusní dovolenou, kterou by jsme si nemohli dovolit. Ještě jednou díky aisančtí. Budu se těšit přístí rok na další sbírku Aisan pomáhá a ze srdce to přát další mamince a zlobíkovi.
Na závěr chci poděkovat především manželům Stebilovým, za celoroční práci ve shánění potřebných korunek  od sponzorů  k uskutečnění takové projektu jako je ozdravně terapeutický pobyt pro děti s ADHD. Jste úžasní lidé se srdíčkem. Bylo mi ctí Vás poznat.  Děkuji Všem. Míša Procházková“.

V případě maminky Michaely a jejího syna Josefa, při zajištění finančních prostředků se pro nás jako pořadatele stala ojedinělá věc. Vedení společnosti Aisan Iindustry Czech, s.r.o, vyhlásilo veřejnou sbírku a zaměstnanci firmy přispěli na projekt finančním obnosem, který firma zdvojnásobila a zbyly finanční prostředky mamince se synem na osobní užití. Tento přístup vedení firmy a zaměstnanců hodnotíme s velkým uznáním.

Za děti a maminky děkujeme všem našim partnerům:

Severočeské doly, a.s. Tescan Orsay Holding, a.s., KS Kolbenschmidt Czech Republic, a.s.,  Cestovní kancelář FIRO-tour a.s., M&M reality holding a.s., Ústecká komunitní nadaceAisan Industry Czech, s.r.o., Nemak Czech Republic s.r.o., HP-Pelzer, s.r.o., Transco Bohemia s.r.o.,  italským partnerům: zpěvákům a producentům Andrea Andrei, Valerio Liboni a skupině Quisisona.

.

Prezentace projektu v regionálních a celostátních médiích:

7.10. 2016 pořad Sama doma, Česká televize 1. program – záznam – zde


Nástup – tištěné médium – chomutovské noviny

nastup-clanek-26-9-2016

Ostravské noviny na FB: zde     Novinky.cz – zde

.

Ohlédnutí za projektem v 2015

P9031340Loňskou akci jsme realizovali s CK Firo-tour.a.s. v Řecku na ostrově Rhodos ve dnech 1.-8.9.2015 v klidném rodinném letovi přímo u moře. Pod vedením MUDr. Ilony Grimové z ambulance dětské a dorostové psychiatrie, psychoterapie v Chomutově, procvičovala s dětmi a s rodiči posílení jejich vzájemného vztahu, komunikaci, sebeovládání a soustředěnost.každé dopoledne prováděna psychoterapie, která posilovala jejich sebehodnocení, vedla je k náhledu na své klady, ale i možné rezervy vlastních schopností. Odpoledne probíhala převážně individuální práce s matkami, kde je řešily otázky vhodného přístupu matky a blízkých osob k dítěti, ale i osobní problémy matek. Podvečer se konala společná setkání všech maminek a dětí. Během pobytu P9061875bylo zjevné, že došlo k uvolnění chování jak dětí, ale i maminek. Byli vzájemně k sobě otevřenější. Maminky tak mohly více vnímat pozitivní vlastnosti svých dětí, a více je oceňovat.

Děti velmi pozitivně vnímaly i to, že dokázaly komunikovat s personálem hotelu a to anglicky, byť dosud měly velké zábrany před veřejností, třídou mluvit, natož zkoušet mluvit v cizím jazyce. Vznikaly situace, kdy musely vzájemně spolupracovat a mnozí s tím měly zpočátku problém, ale postupně se to výrazně lepšilo. Také byly situace, kdy v některých aktivitách někdo vynikal nad ostatními, učily se jej ocenit a upevnit vědomí jejich vlastních hodnot, aby nepropadaly opět pocitu méněcennosti, či křivdy. To je velmi výrazný profit z pohledu pečujícího lékaře, protože v ordinaci nelze mnohdy vše odkrýt, vidět reakce rodičů a dětí mimo chráněné prostředí ambulance. Pobyt v pěkném prostředí mimo domov byl pro všechny místem, kde vymizely zábrany a tak terapeutické působení mělo i hlubší dopad.

Informace o projektu z roku 2015 – zde.

.

Ohlédnutí za projektem v 2014

P9286007Charitativní projekt navazuje na obdivuhodný počin, pop operního zpěváka a Objevu roku televizní ankety TýTý 2013 Miroslava Sýkory. Svůj voucher věnoval za vítězství v talentové soutěži v hodnotě 350 000,- Kč ve prospěch nemocným dětem z ČR a SR. Tyto děti by bez komplexní léčby spojenou s efektivní medikací měly závažné poruchy chování, slabými výsledky ve škole, byly by odmítání vrstevníky v kolektivu. Zúčastnily se také děti s Tourettovým syndromem. P9285900Je to nejtěžší a velice rušivá tiková pohybová a hlasová porucha. I tuto závažnou psychickou nemoc dětští psychiatři velice úspěšně léčí.

Ve skupině byly i děti s léčenou depresivně úzkostnou poruchou. Pobyt se konal ve dnech 26.9 – 3.10.2014 ozdravně terapeutický pobyt v Tunisku v hotelu Club Le Président. Byl to týden plný zážitků, nácviků nových dovedností do školy, v komunikaci s rodiči, sebeovládání. Vše probíhalo pod dohledem a vedením špičkových odborníků. O děti pečoval odborný psycholog Mgr. Přemysl Mikoláš a speciální pedagožka ze ZŠ při Dětské psychiatrické nemocnici v Opařanech, kteří s nimi trávili mnoho času i mimo terapeutické hodiny.

Informace o projektu z roku 2014 – zde.