Projekt Richard Müller a Fragile – HLASY

Projekt Richard Müller / Fragile – HLASY

2013 / 2014 / 2015

„Po koncertních turné Potichu jsme se s mým týmem bavili o tom, koho bychom na další album měli oslovit ke spolupráci. Oslovil jsem Braňo Kostku a skupinu Fragile. Už při první schůzce mi bylo jasné, že jsem se setkal s člověkem, kterého budu mít rád. To se také stalo, navíc se následujícími každodenními zkouškami náš vztah prohluboval. Projekt tohoto typu je nesmírně náročný na přípravu, nejen co se týče tvorby aranží, ale hlavně samotného zkoušení a pilování jednotlivých hlasů. Tak těžkou práci, jakou jsem vnímal v činnosti skupiny Fragile, jsem nikdy nezažil. Bylo to úžasné. Věděli přesně, co mají s písničkami dělat a co mají dělat se mnou. Scházeli jsme se velmi často a oni byli vždy dobře připravení. Dělám hudbu už třicet let, ale byl jsem překvapen, jak jasně vědí, jakou cestou se dát, aby z toho byl dobrý výsledek. Jednou jsem se Braňa Kostky zeptal, jak dlouho trvá zaranžovat jednu písničku. Řekl mi, že jedna tříminutová skladba trvá tři dny a tři noci, a to je ta nejkratší varianta. Výsledek ale určitě stojí za tu námahu“ 

Autor Richard Müller

 Rozhovor s Richardem Müllerem o tour Hlasy – zde

HLASY TOUR 2013:

V roce 2013 absolvovala československá legenda a zlatý slavík Richard Müller s vokální skupinou Fragile mimořádně úspěšné tříměsíční zcela vyprodané turné po celé ČR s SR pod názvem „Hlasy“ . Koncerty vidělo více než 35 000 diváků, bylo prodáno přes 16 000 alb.  Celé turné provázely nadšené reakce, a i tak se lístky nedostaly zdaleka na všechny.

 

HLASY TOUR 2014:

Proto se v roce 2014 uskutečnilo podzimní turné pod názvem Hlasy 2  po čtyřech desítkách českých a slovenských měst, více či méně známými písněmi zaznělo ve zcela nových a unikátních vokálních úpravách bez použití jediného nástroje. Diváci v Čechách viděli projekt Hlasy a Hlasy 2 v několika městech. Díky vyprodaným koncertům i 2x v jeden den (Janáčkovo divadlo a KC Semilasso v Brně, Velký sál Lucerny v Praze), dále v Ostravě, Plzni, Děčíně, Ústí nad Labem, Kladně, Hradci Králové, Jablonci nad Nisou, Olomouci, Frýdku Místku, Kunovicích, Zlíně, Hodoníně, Teplicích, Pardubicích, Příbram, Liberci  – přehled koncertů zde.  Rozhovor s Richardem Müllerem o tour Hlasy – zde

 

HLASY TOUR „2 a půl“ 2015:

Vzhledem k tomu, že Hlasy jsou velmi populární, pořadatelé pozvali společný projekt do měst Slovenska a v Čech, kde ještě nehráli. Repertoár je sestaven z výběru toho nejlepšího z turné Hlasy (2013) a Hlasy 2 (2014).. Nejnovější koncerty odstartují koncem letošního března na Slovensku. V rámci 15 koncertů hudebníci vystoupí v závěru dubna i v Prostějově. Obě turné si nenechalo ujít dohromady mnoho desítek tisíců diváků, hudebníci také prodali tisíce alb. Přehled Hlasy 2 a půl tour 2015 – zde záznam z vystoupenízde

 

„Richard s sebou na pódium přináší vždy velmi zajímavou energii. Richardův repertoár je skutečně bohatý, takže není v tomto smyslu o skladby nouze. V a cappellové, tedy vokální formě, chceme uvést co nejvíce nových zpracování písní,“ uvedl Braňo Kostka.

Projekt HLASY měl po celém Československu ty nejlepší ohlasy a recenze. Diváky zvedali geniální interpretace Richardových hitů ze židlí a publiku způsobovaly husí kůži, slzy a nadšené standing ovations.

ALBA HLASY, HLASY 2  (CD, live CD + DVD)

Legendární zpěvák Richard Müller připravil ve spolupráci s vokální skupinou Fragile projekt HLASY a CD/DVD Hlasy, Hlasy 2. Skladby ve fantastických úpravách bez jediného nástroje nahrála s Richardem skupina Fragile, kterou tvoří zpěváci Braňo Kostka, Soňa Norisová, Jana Golisová, Helena Krajčiová, Svetlana Rymarenko, Slavo Košecký, Vilo Csontos, Kamil Mikulčík. Několikonásobný Zlatý Slavík a Fragile nahrávali album 9 měsíců, každý hlas jednotlivě. Některé skladby obsahují až 110 různých hlasů, které spolu tvoří úžasný celek. Tvůrci aranžmá jsou Braňo Kostka, Jana Golisová a Kamil Mikulčík.

Na albu Hlasy je 13 písní Richarda Müllera v nové dych vyrážející formě interpretace.

Druhé CD a DVD Hlasy 2 obsahuje čtyři hodiny hudby – live verzi z tour Hlasy, dvouhodinový obrazový záznam live DVD a nové studiové CD. Na desce je osm vybraných skladeb v nové úpravě. „Na projektu odvedla nejvíce práce dvojice Braňo Kostka a Jana Golisová. Několik měsíců připravovali aranžmá, která jsme pak dolaďovali společně. Pracovat s Fragile je magické. Jsou to profesionálové, kteří pracují soustavně a jsou nesmírně kritičtí vůči sobě i mně. Kromě toho jsou lidsky úžasný kolektiv. Jsem šťastný, že se naše cesty spojily. Jde o unikátní projekt, který získal ocenění Album roku dle ZAI. a navazuje na první úspěšnou kolekci z  roku 2013 ,“ řekl Müller.

Získali cenu OSA za nejprodávanější nosič zvukového záznamu na DVD získal projekt HLASY Richarda Müllera a skupiny Fragile, konkrétně jde o komplet s názvem HLASY 2 (CD, live CD + DVD). „Těším se se zájmu fanoušků. Když člověk dělá tuto profesi a má pro koho hrát, je to úžasná radost. Minulý rok jsem absolvoval koncertní turné s Fragile, letos zatím 20 koncertů s mojí kapelou a Andrejem Šebanem. Všude je stále plno, vyprodáno , a to se nedá ničím nahradit. Spolupráce s Fragile byla výborná. Oni jsou lidsky perfektní a navíc jsou to i těžcí profesionálové. Myslím, že jsme odvedli skvělou práci, „vyznal se Richard Müller.

Předání několikanásobně platinové desky za album Hlasy:

Vokální skupina Fragile se věnuje řadě charitativním projektům. V rámci projektu Noc nádějí v roce 2012 si zazpívali skladbu „Len kým tu si“ s Helenou Vondráčkovou. Přijali pozvání pro Pavlínku Ryšavou v populární relaci TV Markíza “ Modré z neba“   2. část a 3. část